Wiatrówki to potoczna nazwa dla broni pneumatycznej, krótko lub długolufowej. W broni pneumatycznej energię pociskowi nadaje rozprężający się gaz. W polskim prawie można posiadać wiatrówki bez zezwolenia, których energia wylotowa pocisku jest mniejsza niż 17J.
Wiatrówki CO2
Ciekawym konceptem dla osób, które lubią rekreacyjnie strzelać z wiatrówki są wiatrówki CO2. Militaria te mają kilka cech, które wyróżniają je na tle innych wiatrówek.
Jakie cechy mają wiatrówki na CO2?
Wiatrówki na CO2 mają następujące cechy:
– zasilane z jednorazowego naboju CO2: daje to możliwość oddawania do siedemdziesięciu strzałów na jednym naboju. Nie musimy wiatrówki naciągać rzecz jasna, nie mamy również zjawiska odrzutu,
– wiatrówki mogą być jednostrzałowe, ale najpopularniejsze są z magazynkami na wiele kulek. Dzięki temu możemy strzelać ciągle, aż do wyczerpania magazynka,
– system blow back: system ten jest charakterystyczny dla broni prochowej. Jest to odrzucenie zamka do tyłu po strzale. W broni prochowej powoduje to jednoczesne załadowanie pocisku do lufy. W broni pneumatycznej dodaje realizmu. W niektórych konstrukcjach do jakiegoś stopnia poprawia szybkostrzelność.
– wiatrówki CO2 są lżejsze od wiatrówek sprężynowych. W zdecydowanej większości przypadków są wykonywane z lekkich kompozytów, które doskonale nadają się do militariów, zwanych wiatrówkami bezodrzutowymi.